Inspekcja transportu drogowego zatrzymuje trzy przeładowane wywrotki

Zachodniopomorska inspekcja transportu drogowego tymczasowo wyeliminowała z ruchu drogowego trzy ciężarówki, które przewoziły ziemię. Wykazało się, że wszystkie trzy były przepełnione do granic możliwości. Najcięższą spośród nich cechowała waga prawie 45 ton, podczas gdy norma dopuszczalna dla takiego pojazdu wynosi 34 tony.

Interwencja miała miejsce w Mostowie, niedaleko Koszalina, gdzie urzędnicy zdecydowali się przeprowadzić kontrolę trzech wywrotek należących do jednej i tej samej firmy. Wszystkie trzy przewoziły ładunek ziemi. Inspektorzy z ITD zawiesiły swoje podejrzenia co do nadmiernego obciążenia każdego z pojazdów, decydując się następnie na skierowanie ich na badanie wagowe.

Podczas ważenia wykazało się, że ciężarówki razem z ładunkiem osiągały odpowiednio: 44,8 tony, 38,2 tony oraz 35,7 ton. Zamiast przewidzianych maksymalnie 34 ton. „Rekordzista” z tych trzech pojazdów przekroczył dopuszczalną wagę o 10,8 tony. Nadmierna waga pojazdów spowodowała również przekroczenie nacisku na podwójne osie napędowe do: 8,8 tony, 3,3 tony i 3,1 tony.