Czy Sarbinowo zawsze leżało nad morzem? – rys historyczny

Wszyscy kojarzą Sarbinowo z nadmorską wodą i piaszczystą plażą. Dla wielu osób zaskoczeniem może być to, że do końca XIX w. Sarbinowo leżało aż 1,5km od wody. Nie było nawet mowy o tym, aby szybko dojść na plażę. Co też się stało? Dlaczego warto przyjechać do tej typowej miejscowości letniskowej.

Podmywające Sarbinowo nadmorskie fale

Teraz wystarczy niecałe dziesięć minut, z najdalszego punktu w mieście, aby móc wyjść na plażę. Wiele obiektów noclegowych znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie plaży. Co się stało, że woda tak zbliżyła się do miasteczka? Otóż fale tak mocno podmywało brzeg, że pod wodą dosłownie zniknął jeden kilometr ziemi. W pewnym momencie woda zaczęła stanowić zagrożenie dla mieszkańców Sarbinowa. Został więc wybudowany specjalny mur, który miał zahamować proces podmywania. Jak widać udało się, a Sarbinowo zaprasza wszystkich turystów do odwiedzin.

Plaża w tym miejscu jest szeroka i piaszczysta. W sezonie letnim nie brakuje tutaj turystów – w szczególności, jeżeli mowa o kąpieliskach strzeżonych. Na szczęście, nie ma mowy o przesadnych tłumach. W sąsiedztwie plaży znajduje się – wyżej wspomniany – kamienny mur, który nadal doskonale pełni swoją ochronną rolę. Na murze znaleźć można deptak – najpopularniejsze miejsce spacerowe wszystkich wczasowiczów. Nie brakuje tutaj również ławeczek stanowiących ulgę dla zmęczonych spacerowaniem nóg.

Niestety, ale na sarbinowskich plażach nie można przebywać ze zwierzakami

W szczególności, jeżeli mowa o okresie, kiedy na plaży spotkać można ratowników. W okresie letnim nie brakuje przy plaży licznych atrakcji dla dorosłych i dzieci.

One thought on “Czy Sarbinowo zawsze leżało nad morzem? – rys historyczny

Dodaj komentarz