Konferencja w kołobrzeskim muzeum

Na dzisiejszej konferencji prasowej w muzeum w Kołobrzegu, zaprezentowano plany na uroczystości upamiętniające 79. rocznicę intensywnych bitew o niepodległość miasta, które mają mieć miejsce w marcu 2024 roku. Centralnym punktem obchodów będzie spektakl historyczny zatytułowany „Bój o Kołobrzeg”, organizowany przez Muzeum Oręża Polskiego. Wydarzenie zaplanowane jest na 16 marca 2024 roku (sobota), o godzinie 12:00, na plaży przy molo.

Podczas konferencji ujawniono, że impreza uzyskała dofinansowanie w wysokości 60 tysięcy złotych z funduszy miejskich oraz dodatkowe 50 tysięcy złotych z Ministerstwa Obrony Narodowej dzięki współpracy z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Różnorodne stowarzyszenia i grupy rekonstrukcji historycznej, znane ze swojej dokładności i zaangażowania w odwzorowywanie historycznych wydarzeń, przyłączą się do wydarzenia. Uczestnicy, którzy zdobyli doświadczenie zarówno na planach filmowych jak i w różnych projektach edukacyjnych, zobowiązali się do wiernego odtworzenia scen z dramatycznych walk, które miały miejsce w marcu 1945 roku. Ich poprzednie zaangażowanie w rekonstrukcje „Boju o Kołobrzeg” połączyło ich blisko ze społecznością lokalną, co jest kluczowym elementem tego wydarzenia.

Podczas spektaklu, publiczność będzie miała okazję do zapoznania się z szerokim asortymentem historycznego sprzętu wojskowego, takiego jak: armatki przeciwpancerne, pojazdy kołowe i półgąsienicowe, oraz broń pancerna. Rekonstruktorzy zadbają o wiernie odwzorowane wyposażenie i umundurowanie jednostek biorących udział w walkach. Spektakl, pełen efektów pirotechnicznych, przeniesie widzów w sam środek historycznej bitwy o Kołobrzeg.

Głównym punktem kulminacyjnym widowiska będzie rekonstrukcja symbolicznego momentu zaślubin Polski z morzem. Organizatorzy serdecznie zapraszają również na wystawę „polowego muzeum”, które zostanie umieszczone na plaży. W tym miejscu, widzowie będą mogli dokładniej przyjrzeć się sprzętowi i umundurowaniu używanemu podczas bitwy, a eksperci z muzeum chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania.