Operacja "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" – akcja policyjna skierowana na bezpieczeństwo pieszych i kierujących jednośladami

Akcja pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” została przeprowadzona przez policję, skierowana na zwiększenie bezpieczeństwa pieszych oraz osób prowadzących jednoślady. Głównym celem tych działań jest ochrona najbardziej narażonych uczestników ruchu drogowego – pieszych, rowerzystów i motocyklistów, a także minimalizacja liczby wypadków z ich udziałem. Funkcjonariusze zwracają również uwagę na zachowanie kierowców, szczególnie w aspekcie popełniania wykroczeń w stosunku do niechronionych uczestników ruchu – informuje nadkomisarz Monika Kosiec, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie.

W ramach tej operacji, funkcjonariusze identyfikują i reagują nie tylko na wykroczenia popełniane przez pieszych i kierowców w okolicy przejść dla pieszych, ale również kontrolują rowerzystów, którzy często zapominają o zasadach bezpieczeństwa i poruszają się bez obowiązkowego oświetlenia. Wejście na jezdnię bez ostrożności, przechodzenie przez ulicę w niedozwolonych miejscach, a także niespodziewane wyjście zza parkującego samochodu to najczęstsze przyczyny wypadków z udziałem pieszych. W przypadku kolizji z nadjeżdżającym pojazdem, niechronieni uczestnicy ruchu drogowego mają minimalne szanse na uniknięcie niebezpieczeństwa. Funkcjonariusze podkreślają również konieczność przestrzegania przepisów ruchu drogowego przez motocyklistów i apelują o rozwagę podczas korzystania z dróg – mówi Monika Kosiec.