Dlaczego wieś letniskowa Sarbinowo tak zachwyca podróżników?

Jeżeli ktoś powie, że Sarbinowo to wieś, to na pewno nie będzie to obrazą. Na pewno nie może ta miejscowość urastać do rangi wielkiego miasta, bowiem na jej terenie mieszka ok. 800 osób.

W tym znaleźć można ok. 200 rolników, którzy na bieżąco odprowadzają podatek rolny. Wieś mała, ale niezwykle urokliwa, przyciągająca do siebie ogrom turystów.

Wieś Sarbinowo – tego mogłeś nie znać

Niewiele. Ludzie przyjeżdżają tutaj głównie na wypoczynek. Co nie oznacza, że nie ma tu nic. Wymienić można kilka rzeczy, na jakie trzeba zwrócić uwagę, decydując się na spędzenie tutaj wolnego czasu. Mowa tutaj o:

  • letniskowo-rybackiej zabudowie, jaka widoczna jest na terenie całej wsi – białe ściany na tle których wyróżniają się ciemne belki, zakończone u góry typowym dachem z plecionki. Pomimo tego, że rybaków jest tu niewielu, ślady po nich jeszcze tutaj pozostały.
  • Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – wybudowany w latach 1856-1857. Same dzwony pochodzą z 1920 roku. Na uwagę zasługują witraże, jakie zostały rozmieszczone na terenie całego kościoła. Całość ma już swoje lata, ale nadal użytkowana jest przez tutejszych parafian.
  • zabytkowe organy – warto o nich wspomnieć osobno, ponieważ to jedna z największych dum, jakie znaleźć można na terenie wyżej wymienionego kościoła. Stworzone w XIX w., w 2005 roku przeszły gruntowną renowację. Do dzisiaj są one wykorzystywane podczas festiwalu muzyki organowej.
  • szlak rowerowy – to właśnie przez Sarbinowo przebiega znana w środowisku rowerzystów – Międzynarodowa Trasa Rowerowa nr 10. Warto więc przejechać chociażby kawałek na tej trasie, gdzie każdego dnia można spotkać zapalonych rowerzystów.